1000 ľudí, 1000 osudov

Autor: Zoran Boškovič | 30.7.2013 o 12:19 | (upravené 30.7.2013 o 12:26) Karma článku: 9,89 | Prečítané:  378x

Uvedomujem si, že nasledovné slová už prešli mnohými ústami a napísalo sa o tom mnoho blogov či článkov. Ľudské povahy, mentalita národa a rozdiely v majetkových pomeroch v tejto krajine sú každodenné témy. Všímame si to na každom kroku a keď nie každého, tak mňa určite to dokáže stále prekvapiť.  

Rád sa prechádzam. Chodím, uvažujem a všímam si ľudí, ich výnimočnosť, či naopak ich postavenie v prísne určenom svete, v ktorom sú nútení žiť zo dňa na deň. Ako sa tak prechádzam, stretávam dennodenne vyše 100 druhov ľudí. Ide žena, v strednom veku, so strhaným výrazom naznačujúcim, že nemá ľahký život a že ten neľahký život spočíva v každodennom nástupe do roboty, ktorú nemiluje a ktorá jej prináša pramálo potešenia. Jej vzhľad taktiež dokazuje, že má doma muža i dieťa, či deti, o ktoré sa treba postarať. Premýšľa, ak ešte má na to silu, o živote, ktorý by chcela žiť, miesta, ktoré by chcela navštíviť a o peniazoch, ktoré by rada utratila na svoj zovňajšok či veci pre svoju rodinu. No všetko to ostáva len v jej predstavách, jej osudom je až do dôchodkového veku drieť za minimálnu mzdu, starať sa o svoju rodinu a spoliehať sa, že v dôchodku sa o ňu budú starať jej deti, keďže štát sa nepostará.

Tesne za touto ženou ide dievča, približne 13 - 15 ročné, v ruke s najmodernejším smartfónom, na ceste domov, k počítaču a ďalším technologickým vymoženostiam a večer možno von s kamarátkami na kávu či iné nápoje, ktoré tak umne požívajú dnešné mladé dámy. Môže žiť s pocitom, že jej celý život nebude nič chýbať, rodičia sa o ňu postarajú, na osemnástku pravdepodobne dostane auto, o akom sa pani v prvom prípade ani nesníva a bude sa tešiť z toho, že životom bude kĺzať z párty do párty a z dovolenky na dovolenku. Skrátka princezná.

Ako cesta plynie, tak plynie aj 1000 ďalších ľudí s 1000 rôznymi osudmi, ktoré keby som chcel pochopiť musel by som byť asi psychiater, čo samozrejme nie som. No dokážem pochopiť to, čo vidím a čo je zjavné. Mladí ľudia sa zmenili, sú povrchní, záleží im na zbytočnostiach,(Aby ste si nemysleli, že sa hrám na staršieho ako som, som taktiež mladý, no vyrastal som s iným druhom výchovy ako slečna o odstavec vyššie) nedokážu sa nadchnúť pre maličkosť, kdežto ľudia starší, keď nemajú šťastie alebo nie sú vysokoškolsky vzdelaní alebo mimoriadne šikovní vo svojim odbore, nemajú v tomto štáte na ružiach ustlané a sú predurčení žiť v skromnosti, v pote tváre a s úbohým dôchodkom na sklonku života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?