Jo Nesbo - kráľ európskej detektívky

Autor: Zoran Boškovič | 24.6.2013 o 11:28 | (upravené 24.6.2013 o 12:08) Karma článku: 7,89 | Prečítané:  699x

Priznávam sa, som náruživým čitateľom a v posledných mesiacoch roku 2011 som už vlastnil takmer každú detektívku z pera Dominika Dána. A tak, ako každú moju návštevu knúhkupectva som si to namieril rovno k poličke naplnenej jeho knihami. Bol som práve s jednou kamarátkou, ktorá sa ma spýtala, či ma už ten Dán nenudí(čítal som aj iné knihy), no ja som jasne a zreteľne odmietol, že by ma mal Dán nudť. Ona naliehala a urobila dobre, že neprestala. Odporučila mi niekoho  menom Jo Nesbo. Spočiatku som bol skeptický, keďže to meno mi nič nehovorilo. No keď som si kúpil moju prvú knihu od neho, pochopil som, že som urobil veľkú chybu, že som ho nesledoval už skôr. Tou knihou bola Zrada a započala moju obsesiu ďalším spisovateľom.

Bývalý novinár a burzový maklér dnes je spisovateľom na voľnej noheBývalý novinár a burzový maklér dnes je spisovateľom na voľnej nohe

Samozrejme, onu knihu, ktorej hlavnou postavou bol nekonvenčný detektív Harry Hole, ktorý i cez všetky svoje osobné problémy vykonáva prvotriednu prácu pre políciu a prispieva svojim dielom ku krajšiemu a bezpečnejšiemu životu obyvateľov Osla i celého Nórska. Perfektný štýl, sympatické i menej sympatické postavy, prepracovaný dej i mnohé, pre mňa ľahko pochopiteľné dejové linky zapríčinili, že som sa tomuto spisovateľovi začal venovať viac. Zistil som, že 53 ročný Nór, ktorý sa okrem písania venuje taktiež hudobnej tvorbe(je členom poprockovej skupiny Di Derre) okrem tohto diela napísal aj ďalších 7, v ktorých je hlavnou postavou už spomínaný Harry Hole a jednu v ktorej je hlavným protagonistom Roger Brown(Okrem toho začal v roku 2007 s tvorbou knižiek pre deti). Okamžite som začal so zberateľskou činnostou, objektom môjho záujmu sa zatiaľ stali detektívky: Zrada, Spasiteľ, Headhunters - Lovci Mozgov(to je to dielo, v ktorom pôsobí Roger Brown) a naposledy, podľa mnohých(po prečítaní i podľa mňa) najlepšia detektívka - Snehuliak.

Perfektný opis psychického úpadku hlavného hrdinu, jeho boj s minulosťou i tajomný aspekt v podobe snehuliaka spôsobil, že i ďalší skvost z pera Nesba sa stal bestsellerom. A takto sa začala tvoriť moja "závislost" na tomto rodákovi z Osla a keďže ešte nevlastním všetky jeho knihy, ako napríklad Diablova Hviezda, Bohyňa pomsty či najnovšie vydané Pancierové srdce, ešte neskončila.

Mnohí považujú detektívky Nesba, držiteľa 9 prestížnych literárnych cien, za ťažké, keďže v každom z diel sa nachádza množstvo postáv, množstvo dejových línií, prítomnosť sa prelína s minulosťou, no každý, kto dokáže sústredene a nerušene stráviť čas čítaním pohlcujúcich detektívych príbehov s Harrym Holem či Rogerom Brownom uzná, že kráľom súčasnej európskej detektívnej tvorby je bezpochyby Jo Nesbo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?