Hudobník, spisovateľ, herec - Dr. House

Autor: Zoran Boškovič | 25.6.2013 o 22:31 | (upravené 25.6.2013 o 23:51) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  436x

V šoubiznise, čoiuž na Slovensku alebo na celom svete existuje len málo takých umelcov, ktorí by boli skutočne všestranní. To znamená, že keď je napríklad hercom, spevákom i spisovateľom, chceli by ste oddychovať pri jeho filme či seriáli, chceli by ste sa nechať unášať rytmom jeho hudby i nechať sa pohltiť jeho knihou. Je pár takých osobností, ktorí si len myslia, že sú všestranní, no v jednej z horeuvedených zamestnaní sú viditeľne pozadu. No medzi takých určite nepatrí rodák z Oxfordu, perfektný herec, brilantný spevák i kvalitný spisovateľ James Hugh Calum Laurie.

Mnohí ho poznajú ako nekompromisného Dr. HousaMnohí ho poznajú ako nekompromisného Dr. Housahttp://posterandphoto.blogspot.sk/2013/01/hugh-laurie-photo-gall

Mnohí sa možno pozerajú, kto? Mnohí ho poznajú, no tí, ktorí nie určite poznajú jeho lekárske alter ego - Dr. Gregory House. Laurie je jedným zo zjavov, ktorí sa narodil takpovediac "pod zlatou hviezdou". Aspoň, čo sa týka talentu. Od mlada preukazoval vlohy na rôzne športy, po vzoru otca reprezentoval svoju školu vo veslovaní a ako vo všetkom, i v tomto bol úspešný. Na nakoniec, to nebol šport, ktorý preslávil tohto, dnes už 54 - ročného Angličana, po celom svete.

Hugh a herectvo...

S herectvom začal už na vysokej škole, kde sa zoznámil so svojím komediálnym dvojčaťom Stephenom Fryom, Emmou Thompsonovou i ďalšími osobnosťami anglickej divadelnej a filmovej tvorby. Práve duo, ktoré tvoril so Stephenom Fryom bola prvá vec, ktorá preslávila Laurieho po celom Anglicku. Hviezdili, prinášali nový humor do Anglicka, pôsobili na rôznych benefičných akciách, hosťovali v rôznych seriáloch ako napríklad Blackadder a ďalších. Priateľstvo s Emmou Thompsonovou ho dostalo i k rôznym filmom, ako napríklad Rozum a Cit, kde sa i spolu bok po boku objavili. Za povšimnutie stoja filmy ako Myšiak Stuart Little, Let Fénixa, no na skutočný prielom ešte len čakal. Ten došiel roku 2004 pri nakrúcaní Letu Fénixa, kde Laurie neoholený, špinavý a spotený  nahral krátke video a poslal ho producentom novopripravovaného serálu z lekárskeho prostredia Dr. House. Producentov i režisérov zaujal nekonvenčný vzhľad i prístup a uznali, že toto je práve to, čo potrebujú, a tak začala nová, 8 ročná kapitola, v ktorej sa z Hugha Laurieho stal geniálny, nespoločenský mizantrop, ktorý pritiahol k obrazovkám milióny ludí po celom svete. Laurie samozrejme pôsobil aj v iných, akiste kvalitných filmoch, no poznajme si, navždy zostane legendárny Gregory House, hľadajúci i riešiaci aj tie najzapeklitejšie záhady. (Za túto rolu získal Zlatý Glóbus, nomináciu na Emmy a dvakrát cenu Asociácie Televíznych Kritikov TCA)

Hugh a hudba...

Laurie patrí k výnimočným a mimoriadne všestranným anglickým hudobníkom, keďže od 6 rokov hrá na klavíri, ovláda harmoniku, bubny, gitaru i saxofón. Keď k tomu všetkému prirátame úžasný hlas, ako stvorený pre bluesového speváka, nemôže, a ani v tomto odbore nevznikne neúspech. V roku 2010, po podpísaní zmluvy so spoločnosťou Warner Bros. vydal Laurie svoj album Let Them Talk a okamžite atakoval najvyššie priečky v predajnosti i v počúvanosti. Tak sa Laurie opäť preukázal, že to nie je len Dr. House, ale i výborný spevák, na ktorého sa všetci tešia i toto leto v Prahe. Okrem toho, roku 2013 vydal svoj ďalší album s názvom Didnt It Rain a nadobro sa dostal z úzkeho, "lekárskeho" profilu.

Hugh a literatúra...

Síce pod jeho rukami nevzniklo mnoho titulov, no podľa príslovia "nie je dôležitá kvantita, ale kvalita" vznikol roku 1996 svieži, pútavý a napínavý vtipný príbeh s prvkami detektívky s jasným podpisom Hugha Laurieho. A samozrejme, ako i vo všetkom ostatnom, aj v tomto Laurie zabodoval a kniha sa okamžite stala bestsellerom.

Ako som na začiatku spomenul, nie je mnoho skutočne všestranných ľudí vo svete umenia a šoubiznisu. No jedným zo žiarivých príkladov je Oxfordský rodák, obdivovateľ Oscara Wildea, pre niekoho do konca života Dr. House, pri iných geniálny "bluesman", skvelý rozprávač príbehov. Ako sa raz sám vyjadril, i keď má všetko, uznanie, peniaze, lásku a úspech, trpí depresiami a psychickými problémami(bola mu diagnostikovaná maniodepresia). No i cez to všetko teší ľudí na celom svete jemu vlastným štýlom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?