Technologický vizionár

Autor: Zoran Boškovič | 28.6.2013 o 21:48 | (upravené 28.6.2013 o 22:35) Karma článku: 8,04 | Prečítané:  309x

Dovoľte, aby som sa s vami podelil o jednu knihu, ktorá mi otvorila oči a ukázala mi, čo všetko môže húževnatý a zapálený človek dosiahnuť. Môže spraviť zo spoločnosti, ktorej prvým sídlom bola jeho garáž najhodnotnejšiu technologickú spoločnosť na svete. Mnohí ho spoznali. Tí, ktorí nie, dovoľte, aby som vám predstavil Stevena Paula Jobsa.

Myslite inakMyslite inakAPPLE

Spočiatku som sa k prečítaniu knihy Waltera Isaacsona musel trošku nútit. Ako neznalca technológií ma nič neťahalo k tomu, aby som niečo vedel o živote Stevea Jobsa. Čakal som knihu plnú pojmov, ktoré mi nič nehovoria a výsledný efekt by bol pre mňa skľučujúci. No dnes, po prečítaní strhujúceho príbehu človeka, ktorý zmenil technologický svet svojim perfekcionizmom, minimalizmom a snahou vytvoriť ten najlepší produkt, musím povedať, že to bol jeden z mojich najväčších omylov.

Walter Isaacson dokázal vytvoriť objektívny pohľad na Jobsov život, jeho detstvo, výkyvy nálad a lásku k adoptívnym rodičom, lásku k technológií a ku všetkému krásnemu. Už od ranej puberty začal prejavovať sklon k budhizmu, stal sa vegánom, čo mu vydržalo až do smrti. Isaacson, inak veľmi uznávaný novinár a tvorca cenených biografií známych osobností, dokázal objektívne zachytiť Jobsov život kvôli neunávným rozhovorom so všetkými ľudmi, ktorí mali čo dočinenia s Jobsom, ktoré zbieral po dobu dvoch rokov, a voľnosť mu poskytoval i sám Jobs, ktorý sa do písania autobiografie nijak nestaral. Sám ju nečítal, až kým nebola vydaná. Preto v tejto knihe neuvidíte Jobsa ako zidealizovanú postavu, ktorá si splnina svoj americký sen zo dňa na deň, ako bojovníka proti bezpráviu a človeka s povahou boha. Uvidíte skutočný príbeh človeka, ktorý bol brutálne úprimný, často chladný, dokázal na ľudí vrieskať kvôli absolútnym hlúpostiam, no bol neuveriteľne presvedčivý, húževnatý a neúnavný, keď si išiel za svojim cieľom. Síce projekt s názvom Next mu nevyšiel podľa jeho predstáv, no zo spoločností Apple a Pixar v ktorých vykonával pozíciu výkonného riaditeľa, vytvoril továrne na krásne produkty, ktoré chcel každý vidieť a ktoré chcel každý mať.

A tak, po prečítaní tejto knihy som sa začal na Apple a na technológie ako také pozerať trošku z iného svetla. Steve Jobs dokázal presvedčiť i mňa, a to som len čítal knihu o ňom. Svojim životom ma inšpiroval a dokázal mi, ako môže človek hľadaním krásy a dokonalosti zmeniť svet. Viac vám hovoriť nebudem, nechcem vás pripraviť o úžasný zážitok z tejto knihy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Zeman podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.


Už ste čítali?