Pixar - Príbeh lásky k rozprávkam

Autor: Zoran Boškovič | 4.7.2013 o 13:00 | (upravené 5.7.2013 o 8:36) Karma článku: 8,09 | Prečítané:  441x

Históriu filmu tvoria mnohé osobnosti a spoločnosti, ktoré sa do tohto procesu zapísali zlatým písmom. Hraný film trvalo poznačili ľudia, ako napríklad Steven Spielberg. No čo sa týka svetu animácie a animovaného filmu, do tohto veľmi hlasno prehovorili okrem Walta Disneyho a jeho štúdia aj dnes už 27 ročná spoločnosť Pixar.

„My v Pixare nenakrúcame filmy pre deti. Nakrúcame filmy, na aké by sme radi išli do kina.“ John Lasseter„My v Pixare nenakrúcame filmy pre deti. Nakrúcame filmy, na aké by sme radi išli do kina.“ John Lasseterhttp://fr.wikipedia.org/wiki/Pixar_Animation_Studios

Počiatky Pixaru súvisia s výrobou vysoko výkonného hardvéru pre rôzne bohaté a medicínske spoločnosti, pod zásštitou filmového štúdia Georga Lucasa, Lucasfilm, no to sa neukázalo ako správne smerovanie spoločnosti, ktorá sa vtedy volala ešte Graphics Group.

Výrazny posun a zmena prúdu nastala v roku 1986, keď sa "stratený" zakladateľ spoločnosti Apple rozhodol investovať do potápajúcej sa lodi. Práve od tohto momentu sa spoločnosť Graphics Group začína volať Pixar, prezidentom sa stáva počítačový odborník Edwin Catmul, generálnym riaditeľom Steve Jobs a hlavným "kreatívcom" John Lasseter. No spoločnosť naďalej neprosperovala ako mala, Steve Jobs vypisoval ďalšie a ďalšie šeky, no nikam to neviedlo. Tesne pred bankrotom prišla ponuka zo štúdia Walta Disneyho, ktorá už dlhšie sledovala prácu Pixaru, menovite Johna Lassetera a jeho krátkometrážnych rozpávok, ktoré zožínali úspech u každého, kto ich videl, na natočenie 3 rozprávok, za čo dostane štúdio 26 miliónov dolárov. Tak sa partia okolo Johna Lassetera "aktivizovala", Jobs to skúsil ešte raz, vypísal ďalší šek a čakal, čo z toho vzíde. Rozprávka, ktorá vznikla z tejto spolupráce, dovolím si povedať, navždy zmenila vzhľad animácie a animovaných filmov. Toy Story bolo vytvorené za pomoci softvéru RenderMan, hlavné postavy nadaboval Tom Hanks a Tim Allen, réžie sa ujal celoživotný "milovník" rozprávok, vďaka ktorému je Pixar dnes tam, kde je - John Lasseter, a stala sa prvou zo štrnástich mimoriadne úspešných rozprávok, ktoré spravili z Pixaru jednu z najkreatívnejších a najhodnotnejších filmových štúdií na svete.

Od tejto chvíle narastala sláva Pixaru a už nechceli byť len "dvorným" tvorcom rozprávok pre väčšie štúdio, (ktorým The Walt Disney Company bezpochyby bolo), čoho dôkazom boli rozprávky, ktorá každá ďalšia sa stávala úspešnejšou ako tá predošlá. Už spomínaný Toy Story, Život Chrobáka(Na ktorý zareagovali Dreamworks okopírovaním v podobe rozprávky Mravec Z), Toy Story 2, Monsters a.s, Hľadá sa Nemo a mnohé ďalšie boli zárukou kvality a naďalej zvyšovali kredit spoločnosti Pixar.

Od záchrany roku 1986 sa Pixar môže pocvháliť mnohými oceneniami ako napríklad 27 Oscarov, 7 Zlatých Glóbusov, 11 cien Grammy, či cenu za celoživotné dielo, ktorú v Benátkach roku 2009 udelil George Lucas vedeniu spoločnosti Pixar, na čele s Johnom Lasseterom. Zaujímavosťou je aj to, že 8 "pixarovských" rozprávok sa dostalo do rebríčku najzárobkovejších celovečerných filmov všetkých čias.

Ako to už je v tomto chamtivom svete, aj históriu Pixaru poznačili početné boje so spoločnosťou Walta Disneyho o vlastníctvo postavičiek, no všetko to bolo pravdepodobne uzravreté v prospech animovaných filmov roku 2006, kedy sa Pixar stala dcérskou spoločnostou The Walt Disney Company a opäť sa môžu naplno venovať tvorbe celovečerných animovaných filmov.

Jedno je isté. Onen rok 1986, kedy vznikla spoločnosť Pixar je šťastným dňom pre každého milovníka animovaých filmov, nielen detí, ale i dospelých po celom svete. Som si istý, že nielen ja sa vždy poteším, keď uvidím v televíznom programe Hľadá sa Nemo či Rodinku Úžasných, alebo v kine nový "animák" ako teraz Príšerky:Univerzita. A keď skutočne niesom sám, tak každý, kto je so mnou, je povinný poznať príbeh spoločnosti, ktorá otočila svet animácie hore nohami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?