1000 ľudí, 1000 osudov

Autor: Zoran Boškovič | 30.7.2013 o 12:19 | (upravené 30.7.2013 o 12:26) Karma článku: 9,89 | Prečítané:  382x

Uvedomujem si, že nasledovné slová už prešli mnohými ústami a napísalo sa o tom mnoho blogov či článkov. Ľudské povahy, mentalita národa a rozdiely v majetkových pomeroch v tejto krajine sú každodenné témy. Všímame si to na každom kroku a keď nie každého, tak mňa určite to dokáže stále prekvapiť.  

Rád sa prechádzam. Chodím, uvažujem a všímam si ľudí, ich výnimočnosť, či naopak ich postavenie v prísne určenom svete, v ktorom sú nútení žiť zo dňa na deň. Ako sa tak prechádzam, stretávam dennodenne vyše 100 druhov ľudí. Ide žena, v strednom veku, so strhaným výrazom naznačujúcim, že nemá ľahký život a že ten neľahký život spočíva v každodennom nástupe do roboty, ktorú nemiluje a ktorá jej prináša pramálo potešenia. Jej vzhľad taktiež dokazuje, že má doma muža i dieťa, či deti, o ktoré sa treba postarať. Premýšľa, ak ešte má na to silu, o živote, ktorý by chcela žiť, miesta, ktoré by chcela navštíviť a o peniazoch, ktoré by rada utratila na svoj zovňajšok či veci pre svoju rodinu. No všetko to ostáva len v jej predstavách, jej osudom je až do dôchodkového veku drieť za minimálnu mzdu, starať sa o svoju rodinu a spoliehať sa, že v dôchodku sa o ňu budú starať jej deti, keďže štát sa nepostará.

Tesne za touto ženou ide dievča, približne 13 - 15 ročné, v ruke s najmodernejším smartfónom, na ceste domov, k počítaču a ďalším technologickým vymoženostiam a večer možno von s kamarátkami na kávu či iné nápoje, ktoré tak umne požívajú dnešné mladé dámy. Môže žiť s pocitom, že jej celý život nebude nič chýbať, rodičia sa o ňu postarajú, na osemnástku pravdepodobne dostane auto, o akom sa pani v prvom prípade ani nesníva a bude sa tešiť z toho, že životom bude kĺzať z párty do párty a z dovolenky na dovolenku. Skrátka princezná.

Ako cesta plynie, tak plynie aj 1000 ďalších ľudí s 1000 rôznymi osudmi, ktoré keby som chcel pochopiť musel by som byť asi psychiater, čo samozrejme nie som. No dokážem pochopiť to, čo vidím a čo je zjavné. Mladí ľudia sa zmenili, sú povrchní, záleží im na zbytočnostiach,(Aby ste si nemysleli, že sa hrám na staršieho ako som, som taktiež mladý, no vyrastal som s iným druhom výchovy ako slečna o odstavec vyššie) nedokážu sa nadchnúť pre maličkosť, kdežto ľudia starší, keď nemajú šťastie alebo nie sú vysokoškolsky vzdelaní alebo mimoriadne šikovní vo svojim odbore, nemajú v tomto štáte na ružiach ustlané a sú predurčení žiť v skromnosti, v pote tváre a s úbohým dôchodkom na sklonku života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?


Už ste čítali?