Prezidentská debata na úrovni

Autor: Zoran Boškovič | 11.3.2014 o 16:05 | (upravené 13.3.2014 o 21:55) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  1348x

Včera išla v televízií veľmi podarená zábavná relácia. Na jednej strane Zlatica Puškárová, na druhej strane humoristi. Pán Melník, Jurišta, Behýl, Šimko a pán Martinčko. Možno o tom ani nevedeli, ale pobavili nejedného diváka, ktorý si našiel čas a pozrel si prezidentskú debatu aj s opačným pólom kandidátky. S tým pólom kandidátky, na ktorom sú mená, ktoré "poznajú osobne všetkých svojich voličov," ako znie vtip, ktorý prúdi internetom.

Nie! Teraz vážne. Sľúbil som si, že Občanom Kňažkom zavriem dvere za písaním o prezidentských voľbách 2014. Avšak to zoskupenie pánov v rokoch na Markíze ma prinútilo prehodnotiť toto predsavzatie. Vo fáze rozmýšľania padlo vyhlásenie pána Martinčka o tom, ako by "vyšmaril" pána Fica z dverí, keby robil Slovensku zle. Bolo rozhodnuté. Musím to dopozerať. A neľutujem. Dozvedel som sa, čo niektorí ľudia myslia tým, že "demokracia má aj svoje vedľajšie účinky". Toto je jeden z nich. Kandidátov bude o chvíľu viac ako poslancov v parlamente, len stačí počkať. Kým tento rok sa ich počet krúti okolo čísla 14, o päť rokov to môže byť ešte viac. O 10 ešte viac. A to nechcem vidieť, čo to bude za takých 20 rokov. Demokracia to dovoľuje, ja to rešpektujem, no nevidím dôvod kandidovania niektorých svojských jedincov. Konkrétne tých zo včera. Michal Hvorecký pekne opísal motiváciu niektorých kandidátov v nedávnom článku, ktorý ste si mohli prečítať v SME. Ich hlavnou motiváciou by mohlo byť presvedčenie, že keď majú v životopise napísané "kandidoval na prezidenta," prinesie im to väčšiu vážnosť a prestíž. No ich včerajšie predstavenie im, aspoň v mojich očiach, zobralo aj tú poslednú štipku vážnosti, ktorú mali.

To, že na rozdiel od "vážnych" kandidátov ich program nepozostáva v podstate z ničoho konkrétneho, len z abstraktných rečí o krajšom Slovensku bez zbytočnej byrokracie, s lepším súdnictvom (ani jeden z nich nepovedal ako by to zlepšil) a tak ďalej a tak ďalej. Vlastne nie, pomýlil som sa. Pán Martinčko prišiel s riešením rómskej problematiky - platiť rómkam za to, že budú mať čo najmenej detí. Toto absolútne nie je žiadny druh výsmechu či posmechu, no tiež je zarážajúce to, že žiadne z rečí kandidáti nepodložili reálnymi riešeniami, ktoré by dávali čo i len minimálny význam či zmysel.

Nestaviam sa do pozície žiadneho sudcu, nemám právo nikomu nič zakazovať, prikazovať, rozkazovať ani nič podobné, tobôž nie našim prezidentským kandidátom, ktorí vyzerajú ako sympatickí páni, no trošku som sa v skutočnosti hanbil. Hanbil som sa za to, že kandidát na prezidenta, nech to robí z akýchkoľvek pohnútok, ani len netrafí storočie, v ktorom bola prijatá Ústava Slovenskej republiky, či nedokáže vymenovať štátne symboly Slovenskej republiky. Odpoveď na otázku "kam by ste vzali Baracka Obamu, keby došiel?" "do Afriky", ktorú vyprodukoval jeden z diskutujúcich by sme mohli brať aj rasovo, no len sa pousmejeme nad hlúposťou dotyčného.

Ja som zatiaľ nikto. No to, čo som videľ včera večer na Markíze ma prinútilo pouvažovať nad kandidatúrou v jedných z najbližších volieb. Prečo nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?